15 Giżycka Brygada Zmechanizowana

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
22 listopada 2019
9. edycja kursu WILK
Kolejnych 11 Zawiszaków zdobyło tytuł WILK-a


22 listopada 2019 roku na Ośrodku Szkolenia Wodnego w Giżycku zakończyła się dziewiąta już edycja kursu przywództwa WILK organizowanego przez 15. Giżycką Brygadę Zmechanizowaną pod hasłem „Rzuć mnie na pożarcie wilkom, a wrócę dowodząc watahą!”

W kursie WILK - Waleczność – Inicjatywa – Lojalność – Kreatywność przeznaczonym dla podoficerów ubiegających się o zawodową służbę stałą oraz szeregowych, kandydatów do szkół podoficerskich wystartowało 36 ochotników.

9. edycja była pełna niezwykle wymagających zadań, które przy dużym obciążeniu psychofizycznym w środowisku przypominającym pole walki i sytuacjach stresowych sprawdziły umiejętność kierowania drużyną przez żołnierzy.

Kurs łączył teorię z praktyką. Wytrzymałość fizyczna kursantów była testowana prawie każdego dnia. Oprócz sprawności fizycznej ważna też była wiedza i umiejętność szybkiego reagowania w danej sytuacji. Niezbędna okazała się wiedza z zakresu łączności, terenoznawstwa, taktyki czy szkolenia medycznego. Każdy dzień przynosił nowe wyzwania i zadania do rozwiązania. Ostatecznym sprawdzeniem były trzydniowe zajęcia dobowe połączone ze strzelaniem nocnym, gdzie pod okiem instruktorów, po raz kolejny kursanci musieli pokazać jak radzą sobie w trudnych warunkach, w stanie wyczerpania fizycznego i psychicznego.

W listopadowej edycji kursu warunki atmosferyczne były bardzo ciężkie, niska temperatura i wiatr nie ułatwiały Zawiszakom pokonywania własnych słabości. Wielu odpadło z powodu zbyt słabego przygotowania kondycyjnego, pojawiły się również kontuzje, które wykluczyły ich z kursu. Ostatecznie kurs ukończyło 11 żołnierzy.

Tekst: kpt. Martyna Kupis

Foto: plut. Bartek Grądkowski, szer. Adrian Staszewski

Dołączona galeria zdjęć: 9. edycja kursu WILK
generuj pdf
Kontakt

15 Giżycka Brygada Zmechanizowana
Al. Wojska Polskiego 21
11-500 Giżycko
tel. 261335910
fax. 261335223
15bz@ron.mil.pl

    
  • BIP
Jednostki Podporządkowane