15 Giżycka Brygada Zmechanizowana

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
12 lipca 2019
Święto 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego
25 lat istnienia 15. GBZ


Kulminacyjnym momentem obchodów Święta 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej był dzień 12 lipca, który rozpoczął się od odsłonięcia pomnika Zawiszy Czarnego Herbu Sulima z Garbowa – patrona brygady. Następnie odbyła się Msza Święta w intencji żołnierzy i pracowników wojska w Kościele pod wezwaniem Ducha Świętego Pocieszyciela w Giżycku. Po mszy Zawiszacy oraz goście udali się na Plac Józefa Piłsudskiego, gdzie o godzinie 11.00 rozpoczął się uroczysty apel z udziałem Orkiestry Wojskowej z Giżycka i żołnierzy armii sojuszniczych z Batalionowej Grupy Bojowej NATO.

„Wiele jest świąt i podniosłych uroczystości w życiu każdej jednostki oraz w życiu każdego żołnierza, ale dzisiejszy dzień jest dla Nas wszystkich dniem szczególnym. W tym roku obchodzimy nie tylko coroczne święto naszej Brygady, lecz także 25 – lecie jej powstania. Dzisiejszy apel w centrum Giżycka oraz szereg uroczystości i przedsięwzięć towarzyszących obchodom Święta Brygady, zarówno
w Giżycku, jak i w Orzyszu, chociażby Walka Wozów Bojowych, dynamiczne pokazy wyszkolenia kompanii rozpoznawczej, czy jutrzejsza Walka Czołgów, są wyrazem Naszej radości, ale również podziękowaniem kierowanym do wszystkich osób, które życzliwie i przyjaźnie odnoszą się do Naszej Brygady i Naszych żołnierzy”
– powiedział dowódca 15. GBZ gen. bryg. Norbert Iwanowski.

W trakcie uroczystego apelu dowódca 15. GBZ wyróżnił zasłużonych Zawiszaków. Sam również odebrał Odznakę Pamiątkową Centrum Operacji Lądowych – Dowództwa Komponentu Lądowego z rąk dowódcy COLąd-DKL gen. bryg. dr Sławomira Kowalskiego – byłego dowódcy 15. GBZ.

W trakcie swojego przemówienia dowódca Zawiszaków podziękował żołnierzom i pracownikom słowami: „Mija 25 lat funkcjonowania brygady. Za nami wiele wyzwań i pracy. Przed nami zapewne jest ich jeszcze więcej. Dziś jednak świętujemy. Dlatego też pozwólcie, że z okazji obchodów dorocznego Święta Brygady oraz obchodów 25-lecia jej powstania składam wszystkim żołnierzom oraz pracownikom wojska niezwykle gorące i najserdeczniejsze życzenia zdrowia, szczęścia, pomyślności, spełniania planów i oczekiwań oraz nowych źródeł zadowolenia  i satysfakcji w życiu osobistym i działalności służbowej”

Podczas przegrupowania pododdziałów do defilady Zawiszacy pod komendą kpt. Tomasza Dembińskiego zaprezentowali umiejętności  bojowe nabyte podczas kursów na co dzień realizowanych w 15GBZ. Uroczysty apel na Placu Piłsudskiego zwieńczyła defilada pododdziałów ze sprzętem wojskowym.

Po defiladzie zaproszeni goście udali się do Klubu 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, gdzie odbyło się uroczyste otwarcie dwóch sal zintegrowanych z Salą Tradycji 15. GBZ. Pierwsza z nich „Sala Regionalna” odwołuje się do miast, które związane są z dziedziczonymi przez 15 Giżycką Brygadę Zmechanizowaną tradycjami bojowymi i historią. Druga „Sala Zawiszaków”, w której zgromadzone są pamiątki z życia brygady.

Tekst: kpt. Martyna Kupis

Foto: Piotr Kamiński

Dołączona galeria zdjęć: Święto 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego 25 lat istnienia 15. GBZ
generuj pdf
Kontakt

15 Giżycka Brygada Zmechanizowana
Al. Wojska Polskiego 21
11-500 Giżycko
tel. 261335910
fax. 261335223
15bz@ron.mil.pl

    
  • BIP
Jednostki Podporządkowane