15 Giżycka Brygada Zmechanizowana

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
18 sierpnia 2019
Wojskowe Wyzwanie w 15. GBZ
Wstąpili do wojska na jeden dzień


17 sierpnia 2019 roku w 15. Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej odbyło się Wojskowe Wyzwanie – kolejny etap kampanii Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej organizowanej przez Ministerstwo Obrony Narodowej, którego głównym celem jest promocja służby wojskowej oraz zachęcenie do wstępowania w szeregi armii.

Ochotnicy, którzy przesłali swoje zgłoszenia do Wojskowego Wyzwania stawili się punktualnie w Klubie 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Po dokonaniu wszelkich formalności, ochotników powitał dowódca Zawiszaków gen. bryg. Norbert Iwanowski.

Po omówieniu warunków bezpieczeństwa i organizacji zajęć przez zastępującego szefa szkolenia ppłk Saturnina Skindziera, szkoleni zostali zapoznani z historią i tradycjami brygady przez kustosza Sali Tradycji Annę Prokopczuk.

Następnie przyszedł czas na szkolenie z musztry. Na placu apelowym 2 batalionu zmechanizowanego uczestnicy Wojskowego Wyzwania mieli okazję zobaczyć pokaz wyszkolenia żołnierzy z musztry paradnej, po czym przystąpili do szkolenia na punktach nauczania z musztry indywidualnej i zespołowej.

Kolejnym etapem szkolenia było wyposażenie ochotników w hełmy i kamizelki taktyczne z wkładami balistycznymi, podział na grupy szkoleniowe i przemieszczenie w kolejne miejsca szkolenia: Ośrodek Szkolenia Wodnego, Strzelnicę Garnizonową i Plac Ćwiczeń Taktycznych Pierkunowo.

Pokonywanie toru taktycznego, strzelanie z wykorzystaniem ASG Beryl, szkolenie z elementów kursu Spartan, szkolenie strzeleckie z wykorzystaniem systemu szkolno-treningowego do broni strzeleckiej Śnieżnik, budowa, rozkładanie i składanie broni, pokonywanie pętli taktycznej, gdzie dowiedzieli się jak posługiwać się mapą, busolą AK, pokonali teren skażony, ustawili minę TM-62M to tylko część zagadnień podczas których mogli sprawdzić się nasi ochotnicy!

W czasie jednego dnia w wojsku uczestnicy Wojskowego Wyzwania mogli zapoznać się również z uzbrojeniem i sprzętem wojskowym pozostającym na wyposażeniu 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Przedstawiciele Wojskowej Komendy Uzupełnień z Giżycka oraz 41. Batalionu Lekkiej Piechoty z Giżycka wystawili swoje punkty rekrutacyjne, w których informowali jakie kroki trzeba podjąć, aby wstąpić do armii.

Na zakończenie szkolenia ppłk Skindzier podziękował wszystkich uczestnikom, którzy podjęli się Wojskowego Wyzwania i wręczył dyplomy potwierdzające udział w zajęciach.

Tekst: kpt. Martyna Kupis

Foto: st. kpr. Bartek Grądkowski

 

Dołączona galeria zdjęć: Wojskowe Wyzwanie w 15. GBZ
generuj pdf
Kontakt

15 Giżycka Brygada Zmechanizowana
Al. Wojska Polskiego 21
11-500 Giżycko
tel. 261335910
fax. 261335223
15bz@ron.mil.pl

    
  • BIP
Jednostki Podporządkowane