15 Giżycka Brygada Zmechanizowana

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
23 października 2019
Pamięć o Zawiszaku
„Ludzie żyją tak długo, jak długo inni pielęgnują pamięć o nich myśląc i kochając.”


23 października w ósmą rocznicę śmierci śp. sierżanta Mariusza Deptuły żołnierze 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej upamiętnili poległego  Zawiszaka. Żołnierze z 2 batalionu zmechanizowanego, w którym służbę pełnił Mariusz Deptuła, wzięli udział w Mszy Świętej w Parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Czarni koło Myszyńca w intencji zmarłego Mariusza Deptuły. Następnie złożyli kwiaty i zapalili znicz na grobie poległego Zawiszaka.

Delegacja zapaliła także znicz po tablicą pamiątkową poświęconą ś.p. Mariuszowi Deptule w Zespole Szkół Powiatowych im. ks. Adama Bargielskiego w Myszyńcu.

Zawiszacy wzięli również udział w Mszy Świętej w Parafii Ducha Św. Pocieszyciela w Giżycku, gdzie zapalili znicz pod tablicą upamiętniającą Zawiszaka.

Sierż. Mariusz Deptuła pochodził z miejscowości Bandysie w gminie Czarnia. Służbę wojskowa rozpoczął w 2007 roku. Od 2010 r. był żołnierzem 15 Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego. W 2011 r. skierowany do wykonywania zadań w ramach X zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Zginął w wyniku eksplozji improwizowanego ładunku wybuchowego 23 października 2011 roku. Miał 28 lat. Misja w Afganistanie była jego pierwszą. Pośmiertnie został mianowany do stopnia sierżanta i odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego
i Gwiazdą Afganistanu.

Cześć jego pamięci!

Tekst: kpt. Martyna Kupis

Foto: szer. Adrian Staszewski

Dołączona galeria zdjęć: Żołnierze 15. GBZ upamiętnili poległego Zawiszaka
generuj pdf
Kontakt

15 Giżycka Brygada Zmechanizowana
Al. Wojska Polskiego 21
11-500 Giżycko
tel. 261335910
fax. 261335223
15bz@ron.mil.pl

    
  • BIP
Jednostki Podporządkowane