15 Giżycka Brygada Zmechanizowana

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
24 października 2019
Patrol saperski w akcji
Patrol saperski z 15. GBZ współdziałał z grupą nurków – minerów z 8. FOW


W minionym tygodniu do 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej wpłynęło zgłoszenie o znalezieniu 2 pocisków artyleryjskich w Kanale Łuczańskim w Giżycku. Znaleziska dokonano w czasie corocznego sprzątania giżyckiego kanału przez Klub Płetwonurków Płetwal z Giżycka. Patrol rozminowania nr 10 z 15. GBZ na miejscu dokonał rozpoznania, które polegało na przeprowadzeniu wywiadu z policją ochraniającą znalezisko.

Zwrócono się z wnioskiem do 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu o wydzielenie grupy nurków – minerów z 13 dywizjonu trałowców z Gdyni celem podjęcia niewybuchów. Podjęcie niebezpiecznych przedmiotów odbyło się 24 października 2019 r. o godz. 11.30. W zabezpieczeniu miejsca podjęcia niewybuchów z kanału zaangażowane były również służby mundurowe policja, straż miejska oraz straż pożarna. Ze względu na położenie znaleziska policja zamknęła drogi dojazdowe oraz ewakuowała około 250 mieszkańców z pobliskich domów.

Po dokładnym zabezpieczeniu okolicy grupa nurków minerów z  8. FOW przystąpiła do wydobycia pocisków. Następnie żołnierze z patrolu rozminowania 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej podjęli niebezpieczne przedmioty i umieścili je w pojeździe. Pociski artyleryjskie zostaną przewiezione na poligon, gdzie zostaną zdetonowane.

Tekst: kpt. Martyna Kupis

Foto: szer. Adrian Staszewski

Dołączona galeria zdjęć: Patrol saperski z 15. GBZ współdziałał z grupą nurków – minerów z 8. FOW
generuj pdf
Kontakt

15 Giżycka Brygada Zmechanizowana
Al. Wojska Polskiego 21
11-500 Giżycko
tel. 261335910
fax. 261335223
15bz@ron.mil.pl

    
  • BIP
Jednostki Podporządkowane