15 Giżycka Brygada Zmechanizowana

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
12 listopada 2019
Narodowe Święto Niepodległości
Obchody 101. rocznicy Odzyskana Niepodległości przez Polskę w garnizonie Orzysz i Giżycko


Już w piątek 8 listopada 2019 r. w garnizonach Giżycko i Orzysz odbyły się uroczyste zbiórki z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W trakcie rozprowadzeń zostały wręczone akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe, odznaki oraz wyróżnienia.

11 listopada żołnierze 15. GBZ wraz z dowódcą gen. bryg. Norbertem Iwanowskim wzięli udział w obchodach Narodowego Dnia Niepodległości w Giżycku. Obchody rozpoczęły się od Mszy Świętej w intencji Ojczyzny w Sanktuarium Św. Brunona. Po mszy delegacje złożyły wiązanki pod Murem Pamięci przy Sanktuarium i pod pomnikiem Bojowników o Polskość Ziemi Mazurskiej na placu Grunwaldzkim. Następnie uczestnicy przemaszerowali pod pomnik Żołnierzy AK i Sybiraków w parku Rogera Goemaere’a, gdzie odbyła się uroczystość patriotyczna. Na placu Józefa Piłsudskiego odbył się Piknik Patriotyczny, podczas którego można było zobaczyć pokaz sprzętu wojskowego.

Zawiszacy wzięli udział również w obchodach Dnia Niepodległości w Orzyszu pod „Pomnikiem w 1920”, gdzie odczytany został Apel Pamięci zwieńczony salwą honorową. Następnie wzięli udział Mszy Św. w intencji Ojczyzny w Kościele pw. M.B Szkaplerznej. Bezpośrednio po mszy miał miejsce koncert zespołu wokalnego "THE SAPERS BAND" z 15 bsap oraz chóru Klubu Spotkań Artystycznych w Orzyszu.

Tego dnia nie zabrakło również Zawiszaków w Ełku. Uroczystości 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w Ełku rozpoczęły się Mszą Św. w Katedrze św. Wojciecha, po której spod świątyni nastąpił przemarsz pod Urząd Miasta pod pomnik Józefa Piłsudskiego.

Tekst: kpt. Martyna Kupis

Foto: plut. Bartek Grądkowski, st. szer. Dawid Sofiński, st. szer. Adrian Jórski, Elwira Zadroga

Dołączona galeria zdjęć: Narodowe Święto Niepodległości
generuj pdf
Kontakt

15 Giżycka Brygada Zmechanizowana
Al. Wojska Polskiego 21
11-500 Giżycko
tel. 261335910
fax. 261335223
15bz@ron.mil.pl

    
  • BIP
Jednostki Podporządkowane